Історія Миколаївської області у кіно- та фотодокументах

Про кіно та фотодокументи

У фондах держархіву Миколаївської області

У другій половині ХХ ст. державні архіви областей УРСР розпочали планово комплектуватися документами на плівкових носіях інформації. Так, від початку створення фотоколекції держархіву Миколаївської області найважливішими джерелами комплектування стали редакції обласних газет «Південна правда» і «Комсомольська іскра», миколаївські фотокореспонденти РАТАУ, фотостудія суднобудівного заводу ім. Носенка (Чорноморський суднобудівний завод), приватні колекціонери Миколаєва П. Д. Мущинський, А. Л. Журавель, П. І. Соломатін, А. І. Смирнова, громадяни міста, котрі подарували архівові велику кількість цінних фотографій і фотоальбомів. Станом на 1968 р. в архіві було створено систематичний фотокаталог (тоді він містив близько 1 тис. фотовідбитків та анотацій) і започаткували популяризацію фотоколекції на пересувних виставках та інших заходах. Згодом, архів почав видавати фотогазету й публікувати історичні фотографії на шпальтах газети «Південна правда» (Фоменко, 1968).

До 1975 р. коло джерел комплектування розширилося: фотодокументи почали надходити від газети «Ленінське плем’я», багатотиражки «Строитель», Миколаївської фотофабрики, Палацу піонерів, Клубу фотолюбителів, редакцій районних газет. Обсяг надходжень був значним, наприклад, тільки у 1974 р. до архіву надійшло 800 одиниць зберігання. Фотофіксацією найважливіших подій в обласному центрі також займалися самі співробітники держархіву. На 1975 р. фотоколекція держархіву вже налічувала 13 тис. негативів і позитивів, з них 500 – дореволюційного періоду. Самий ранній фотодокумент датувався 1889 р., самий пізній – 1975 р. У своїй статті «Комплектування Миколаївського облдержархіву фотодокументами та їх використання» директор архіву Ш. С. Людковський уже 1975 р. указував, що фотодокументи у ті роки в найбільшому обсязі використовувалися під час підготовки до видання «Історії міст і сіл України», а також у телепередачах (за 10 років вийшло 30 телепередач із демонстрацією фотодокументів), на виставках, публікувалися в газетах, книгах, демонструвалися під час лекцій (Людковський, 1975). Станом на 1 січня 2012 р. у держархіві Миколаївської області зберігалося 25 235 одиниць обліку фотодокументів на плівкових носіях і 310 одиниць обліку на цифрових носіях за період з кінця XIX ст. по 2010 р. На жаль, комплектування держархіву фотодокументами уповільнилося, а втім, і сьогодні фото колекція архіву поповнюється новими фотодокументами, але вже на цифрових носіях.

Друга цінна колекція – кінодокументів – почала створюватися у держархіві Миколаївської області з 1974 р. і на сьогодні вона налічує 7258 одиниць обліку кінодокументів за період з 1944 р. по 1993 р. Головним джерелом комплектування була Миколаївська обласна державна телерадіокомпанія. Вона розпочала свою діяльність 13 грудня 1959 р. Саме в цей день на «голубих» екранах миколаївців уперше з’явивсянадпис «Показує Миколаїв». У миколаївців від тих часів і досі переважало прагнення бачити місцеві новини, телепередачі й фільми. Тож, коли в 1963 р., а потім у 1972 р., місцеві телерадіокомпанії почали трансляцію центрального, а затим загальноукраїнського телебачення, і на їхні телепрограми відводився тільки денний час, у Миколаєві створили власний обласний телеканал. Він виходив у зручний для місцевих жителів час, а тележурналісти самостійно формували програми телетрансляцій. Віднедавна миколаївське телебачення, як і інші регіональні телерадіокомпанії, стало філією Суспільного телебачення України. Вже кілька років поспіль миколаївське телебачення робить програми й виходить у цифровому форматі. 2019 р. воно святкуватиме 60-річчя від дня заснування. Неможливо переоцінити історичну значущість кінодокументів, створених миколаївськими тележурналістами й операторами і переданих на зберігання до держархіву Миколаївської області. Це – історія Миколаївщини не лише у візуальних образах, а й у русі та мові.

Вже кілька років поспіль держархів Миколаївської області здійснює оцифрування кіно та фотодокументів зі своїх колекцій. У травні 2019 р. держархів за підтримки Українського культурного фонду розпочав реалізацію проекту «Історія Миколаївської області 60-70-х рр. ХХ ст.: у кіно- та фотодокументах. Цифровізація візуальних документів у Державному архіві Миколаївської області».

Розділи:

- Про проект «Історія Миколаївської області 60-70-х рр. ХХ ст.: у кіно- та фотодокументах. Цифровізація візуальних документів у Державному архіві Миколаївської області»;

- Історія Миколаївщини у фотографіях;

- Хронікально-документальне кіно.

 «Передова технологія у парфумерній промисловості. Миколаївський парфумерно-скляний комбінат «Алые паруса», 1961 рік». Державний архів Миколаївської області, одиниця обліку № 31.

Print
 

«Обеліск на сільському майдані. Відкриття пам’ятника воїнам, загиблим на фронтах Другої світової війни, у селі Мала Корениха Мик. району, 1965 рік». Держ. архів Миколаївської області, одиниця обліку № 985.

Print

 

«Миколаївський млинкомбінат на передтравневій вахті, 1961 рік». Державний архів Миколаївської області, одиниця обліку № 1.

Print
 

«Збирання кукурудзи в артілі імені Леніна Жовтневого району Миколаївської області, 1960 рік». Державний архів Миколаївської області, одиниця обліку № 14.

Print

 


Пошук