До 25-ї річниці створення громадсько-політичної організації «Народний Рух України за перебудову»

Друк

Історія Народного Руху України веде свій початок від громадсько-політичного руху, який був заснований на базі численних демократичних угруповань, на  підставі запропонованих Спілкою письменників України програми і статуту (надруковано в “Літітературній Україні” 16 лютого 1989 р.).

Установчий з’їзд Руху відбувся 8-10 вересня 1989 р. у м. Київ під назвою “Народний Рух України за перебудову”. У Народному Русі об’єдналися люди різних політичних переконань – від ліберальних комуністів до тих, хто сповідував ідеї інтегрального націоналізму. Домінували настрої національної демократії, що привели до виходу з Руху частини комуністів і національних радикалів. У перший же рік свого існування Рух організував ряд великих масових заходів, метою яких була боротьба за державну незалежність, відродження української нації, відтворення історії українського народу і державності. Особливу увагу в пропагандистській роботі Рух приділяв вихованню історією.

«Народний Рух України за перебудову» був зареєстрований Радою Міністрів УРСР 9 лютого 1990 р., а вже у жовтні цього ж року до програми введено положення про головну мету Руху – досягнення незалежності України; з назви виключені слова “за перебудову”.

Після досягнення незалежності України Народний Рух України був переєстрований у січні 1992 р. Мінюстом України, а на четвертому з’їзді у грудні 1992 р. розглянули питання про соціально-політичну ситуацію і завдання Руху. Цей з’їзд зробив вирішальний крок до утвердження Руху як політичної партії. На цьому і наступних з’їздах вносилися зміни до Статуту в напрямку від організаційних засад громадської організації до розбудови партії. Головою Руху був обраний Вячеслав Чорновіл.

У зв’язку з прийняттям Закону “Про об’єднання громадян” Народний Рух України було зареєстровано як партію 1 лютого 1993 р.

25 березня 1999 р. в автомобільній катастрофі за нез´ясованих обставин загинув Голова Народного Руху України Вячеслав Чорновіл. Головою Руху був обраний Геннадій Удовенко, а у травні 2003 р. – Борис Тарасюк.

19 травня 2013 відбувся всеукраїнський об'єднавчий з'їзд Народного Руху України і Української народної партії, під час якого було прийнято рішення створити єдину партію — Народний Рух України (Українська народна партія «Рух»). Головою об'єднаної політичної сили обрано Василя Куйбіду.

Історія розвитку Руху нерозривно пов'язана із становленням державотворчих процесів незалежної України. Народний Рух України своїм власним прикладом навчив українців відстоювати свої права, став потужним чинником формування громадянського суспільства в країні.

 

 

Пошук

Посилання

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер