з нагоди 150-річчя від заснування Південнослов’янського пансіону

Друк

21 квітня 2017 року у краєзнавчому музеї «Старофлотські казарми» в межах заходів, присвячених ювілейному святкуванню з нагоди 150-річчя від заснування Південнослов’янського пансіону, відбулося відкриття тематичної виставки архівних документів державного архіву Миколаївської області.

9 червня 1862 року уряд Російської імперії прийняв рішення про зосередження у Миколаєві південнослов’янської молоді – сербів, болгар, чорногорців – яка здобувала середню освіту за кошти державної скарбниці. Вихованці навчалися у казенному пансіоні при Миколаївській гімназії, який 1867 року був реорганізований у приватний закритий заклад – Південнослов’янський пансіон. До пансіону мали право вступати православні мешканці балканських областей Туреччини, які за власний кошт отримували середню освіту. З 1863 по 1892 роки пансіоном керував дійсний статський радник Тодор Мінков – чиновник особливих доручень при Міністерстві народної просвіти.

У навчальному закладі навчалися майбутні керівники національно-визвольного руху Болгарії: Панайот Волов, Атанас Узунов, Петро Єнчев, Михайло Греков, один із засновників Болгарської соціал-демократичної партії Георгі Кірков, письменники-демократи Алеко Константинов і Георгі Стаматов та  багато інших відомих діячів науки і культури Болгарії.

На виставці представлені документи за 1869-1881 роки: листування про прийом на навчання, списки учнів – болгар, клопотання про видачу іноземних паспортів підданим Туреччини – болгар, листування директора Південнослов’янського пансіону Т.Мінкова з головним командиром Чорноморського флоту і військовим губернатором Миколаєва М.А.Аркасом та директором Азійського департаменту МЗС П.М.Стремоуховоим щодо стану справ у Південнослов’янському пансіоні та діяльності його очільника.

 

Пошук

Посилання

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер